Forum O Cs 1.6 i O takich róznych rzeczach
Wêdkarstwo – rodzaj hobby i sportu, polegaj±cy na ³owieniu ryb na wêdkê.
Wyró¿nia siê piêæ rodzajów wêdkarstwa – w ka¿dym z nich u¿ywa siê innej, odpowiedniej metody wêdkowania i przystosowanej do wybranej techniki ³owienia wêdki:
* wêdkarstwo morskie
* wêdkarstwo muchowe
* wêdkarstwo podlodowe
* wêdkarstwo spinningowe
* wêdkarstwo sp³awikowo-gruntowe
Wêdkarz powinien pos³ugiwaæ siê sprzêtem o okre¶lonych parametrach oraz posiadaæ licencjê (kartê wêdkarsk±).
Wêdkarstwo mog± uprawiaæ osoby w ka¿dym wieku. Od 16 roku ¿ycia mo¿na zapisaæ siê do Polskiego Zwi±zku Wêdkarskiego (PZW), który powsta³ w 1950 r. Jest to organizacja nadzoruj±ca dzia³ania wszystkich kó³ wêdkarskich, istniej±cych w wiêkszo¶ci du¿ych i ¶rednich miejscowo¶ci.
Metody i techniki wêdkowania
Nale¿y wyra¼nie odró¿niaæ definicjê metody od techniki wêdkowania. Przez wiele lat, a w³a¶ciwie do dzisiaj, obydwa te pojêcia s± w potocznym jêzyku wêdkarzy mylone i stosowane zamiennie.
Dopiero po 1989 r. wiêksze otwarcie na ¶wiatow± literaturê wêdkarsk± (w której profesjonalna nomenklatura tematu by³a ju¿ ukszta³towana) oraz nastanie wolno¶ci wydawniczej spowodowa³y ogromne, w stosunku do poprzednich lat, zwiêkszenie nak³adów i tytu³ów wydawnictw wêdkarskich, nie tylko ogólnotematycznych, ale tak¿e wszelkiego rodzaju monografii i pozycji zajmuj±cych siê wieloma szczegó³owymi aspektami wêdkarstwa. Na tej podstawie ujednolici³y siê pojêcia i definicje dotycz±ce teorii wêdkowania. Ustali³y siê pewne istotne regu³y w tym zakresie (chocia¿ niektórym autorom, od czasu do czasu, nadal myli siê nazewnictwo).
Pojêcie metody wêdkowania
Metod± wêdkowania nazywa siê taki sposób ³owienia ryb na wêdkê, który w zakresie sprzêtu i sposobów jego u¿ycia, bardzo znacz±co odbiega od innych stosowanych w po³owach niekomercyjnych. Istnieje wiêc metoda spinningowa, muchowa oraz sp³awikowo-gruntowa. Wêdkarstwo zimowe, a raczej podlodowe, stanowi poniek±d minisyntezê wêdkarstwa sp³awikowego i spinningowego, ale ze wzglêdu na warunki wêdkowania, zminiaturyzowany sprzêt oraz stosowane przemiennie przynêty naturalne i sztuczne, a nawet ³±czenie tych przynêt, predestynuje wêdkarstwo podlodowe do uznania za odrêbn± metodê wêdkowania. Ostatnio w³adze wêdkarskie zaakceptowa³y jeszcze jedn±, na Zachodzie od dawna stosowan±, metodê trollingow±, u nas jeszcze ma³o dostêpn± i nie rozpowszechnion±. Równie¿ coraz popularniejsze ostatnio wêdkarstwo morskie, z u¿yciem morskich jednostek p³ywaj±cych, ³±cz±ce metodê spinningow±, polegaj±c± w zasadzie na trollingu (zwi±zanego z ruchem jednostki p³ywajacej) z metod± gruntow± w czasie wy³±czenia napêdu jednostki na ³owisku, z uwagi na bardzo wysokie wymagania sprzêtowe: nadzwyczaj wytrzyma³e wêdzisko, zbudowane nieraz z najwy¿szej klasy komponentów u¿ywanych w lotnictwie, z mocnymi przelotkami, odpornymi na korozjê i ¶cieranie; linki o najwy¿szych parametrach wytrzyma³o¶ciowych; du¿y, odporny na wodê morsk± i rdzewienie ko³owrotek z wytrzyma³ymi przek³adniami, z bardzo pojemn± szpul±, mieszcz±c± nawet kilkaset metrów grubej linki; pasa biodrowego z gniazdem na dolnik wêdziska i z zaczepami bezpieczeñstwa zapinanymi do relingu stanowiska w czasie holowania du¿ej ryby - uznawane jest obecnie za odrêbn± metodê wêdkowania.
* Metoda spinningowa polega przede wszystkim na wêdkowaniu bardzo aktywnym - oznacza to, ¿e to wêdkarz szuka ryby, prawie zawsze drapie¿nej, a nie czeka, a¿ ona, wêdruj±c za pokarmem, nap³ynie na stanowisko ³owi±cego. Spinningista poszukuje stanowisk ryb przede wszystkim na trasie jej wêdrówek za ¿erem, w miejscach przewidywanych zasadzek na drobnicê bêd±c± jej pokarmem, wreszcie w miejscach, gdzie znajduj± siê dogodne rybie kryjówki i miejsca odpoczynku nocnego lub zimowego. Równie¿ sprzêt u¿ywany do ³owienia ryb metod± spinningow± ró¿ni siê znacznie od sprzêtu do ³owienia innymi metodami. Wêdziska w zasadzie s± krótsze, ale budowane s± (jak i inne) w kilku lub nawet kilkunastu modelach, w zale¿no¶ci od tego czy ³owi siê z brzegu (wêdziska d³u¿sze), czy z ³odzi (w. krótsze), jaki gatunek ryb siê ³owi, czy spodziewa siê brania okazowych, czy te¿ mniejszych sztuk, od g³êboko¶ci wody, charakteru ³owiska (np. czyste lub zaro¶niête, wzgl. pe³ne zawad) i wreszcie od rodzaju przynêty sztucznej. Ko³owrotki spinningowe, które w zasadzie bezustannie pracuj±, musz± byæ wykonane z bardzo trwa³ych materia³ów, odpornych na korozjê, a ich czê¶ci tak zaprojektowane, aby si³y na nie dzia³aj±ce (a s± one powa¿ne, liczone nawet w dziesi±tkach kg) nie spowodowa³y szybkiego zniszczenia lub zu¿ycia czê¶ci zw³aszcza wspó³pracuj±cych ze sob±. Musz± one mieæ wyj±tkowo dok³adnie dzia³aj±ce i ³atwe do bie¿±cego regulowania hamulce, kab³±ki idealnie uk³adaj±ce linkê oraz dobrze wyprofilowan± do wielosettysiêcznych rzutów trwa³± szpulê, nie mówi±c ju¿ o ³o¿yskach i przek³adniach. Linki do spinningu te¿ posiadaj± specjalne cechy u³atwiaj±ce ³owienie, w³a¶nie t± metod±. Musz± to byæ wysokiej klasy ¿y³ki syntetyczne lub plecionki.
* Podobnie jest z metod± muchow±. Po³ów ryb na muchê wymaga równie¿ specjalistycznego sprzêtu: odrêbnie budowanych wêdzisk, o innych parametrach, np. innym roz³o¿eniu wytrzyma³o¶ci blanku, ugiêcia i akcji; ca³kiem innych ko³owrotków i ca³kiem innej konstrukcji linki, pe³ni±cej dodatkowo rolê obci±¿enia, które przy metodzie spinningowej spe³nia przynêta, znacznie ciê¿sza od delikatnej, leciutkiej imitacji muchy, której, zreszt± zgodnie z przepisami, nie wolno dodatkowo obci±¿aæ. W metodzie muchowej stosuje siê o wiele wiêcej zró¿nicowanych przynêt. Podstawowych rodzajów imitacji much i owadów jest kilkana¶cie , ale wzorów u¿ywanych przez wêdkarzy nawet kilka tysiêcy, ró¿ni±cych siê zauwa¿alnie.
* Metoda sp³awikowo-gruntowa ró¿ni siê od spinningu w³a¶ciwie wszystkim - posiadaniem sygnalizatora brañ, jakim mo¿e byæ sp³awik, dzwonek, swingtip itp. oraz w zale¿no¶ci od techniki wêdkowania – d³ugo¶ci± i innymi parametrami wêdzisk. Wêdki ró¿ni± siê od wcze¶niej opisanych metod akcj±, d³ugo¶ci±, ciê¿arem rzutowym, technik± wykonania. Przynêty s± diametralnie ró¿ne, bowiem przy metodzie sp³awikowo-gruntowej s± pochodzenia naturalnego, czêsto ¿ywe. Ale zasadnicza odmienno¶æ tej metody, wyra¼nie odró¿niaj±ca j± od pozosta³ych (z wyj±tkiem metody podlodowej) polega na statycznej pozycji wêdkarza, który obrawszy sobie miejsce wêdkowania, popularnie zwane miejscówk±, czêsto wcze¶niej zanêcon±, pozostaje na niej nawet parê lub parêna¶cie godzin w zale¿no¶ci od czêstotliwo¶ci brañ ryby. Ró¿nica za¶ miêdzy zestawem sp³awikowym, a gruntowym polega na tym, ¿e przy po³owach na sp³awik przynêta mo¿e byæ podana równie¿ na powierzchni i na ka¿dej g³êboko¶ci wody lub na dnie, a sp³awik spe³nia dwie funkcje: jako sygnalizator brañ oraz wykorzystuj±c wyporno¶æ sp³awika jako sposób na ustawienie g³êboko¶ci po³o¿enia przynêty. Przy po³owach na grunt przynêta zawsze le¿y na dnie, za¶ najpopularniejszym sygnalizatorem brañ jest zawieszony na szczytówce dzwoneczek lub na ¿y³ce miêdzy przelotkami jaki¶ kilku gramowy, najlepiej ob³y przedmiot. Odmienn± sygnalizacjê brañ stosuje siê w tzw. feederach. Jest nim elastyczna szczytówka, która podczas brania odchyla sie lub przygina. Oczywi¶cie wymaga to sta³ego napiêcia ¿y³ki. Istniej± te¿ specjalne sygnalizatory elektroniczne, daj±ce znaæ o braniu, d¼wiêkiem i (lub) ¶wiat³em.
* Metod± ³owienia ryb, niejako wymuszon± przez niskie temperatury i zamarzanie akwenów jest wêdkarstwo podlodowe. Wymaga ono sprzêtu do wykonywania przerêbli w lodzie (pierzchnia lub ¶wider), zminiaturyzowanych wêdek, ma³ych ko³owrotków lub zwijade³ek oraz ca³ej gamy specjalnych, sztucznych przynêt zwanych ogólnie mormyszkami, które s± odmian± b³ystek wahad³owych i pilkerów. Niezale¿nie od przynêt sztucznych, do ³owienia podlodowego u¿ywa siê równie¿ przynêt naturalnych, przede wszystkim pochodzenia zwierzêcego. Czêsto zamiast zamarzaj±cego w wodzie sp³awika, jako sygnalizatora brañ u¿ywa siê tzw. "kiwaka" tj. specjalnej sprê¿ynki (szczecinki z karku dzika, stalowego drucika itp.) umocowanej na szczytówce wêdziska, który wyra¼niej ni¿ sp³awik sygnalizuje nawet najdelikatniejsze branie ryby.
* I na koniec metoda trollingowa, która jest w³a¶ciwie spinningiem, ale zamiast przeci±gania wabi±cej przynêty w pobli¿u przewidywanych stanowisk ryb za pomoc± rêcznego nawijania, szybciej lub wolniej, linki na ko³owrotek, rolê "nawijacza" pe³ni przystosowane do tego urz±dzenie p³ywaj±ce (tratwa, ponton, kajak, ³ódka itp.) napêdzane si³± miê¶ni ludzkich (wios³a) lub jakiegokolwiek, raczej ma³ego silnika. Po prostu wypuszcza siê za burtê odpowiednio d³ugi odcinek linki z przynêt± i ci±gnie siê z odpowiedni± lub zmienn± szybko¶ci± za ¶rodkiem p³ywaj±cym.
Pojêcie techniki wêdkowania [edytuj]
Technika wêdkowania to sposób pos³ugiwania siê wybranym zestawem wêdkowym w trakcie ³owienia ryb, obojêtnie, jak± metod± odbywa siê ³owienie. Technika wêdkowania zale¿na jest od bardzo wielu czynników wystêpuj±cych podczas ³owienia ryb. Poni¿ej omówione s± tylko te najbardziej charakterystyczne dla ka¿dej z metod.
* Spinning. Technika ³owienia wêdk± spinningow± zale¿na jest przede wszystkim od rodzaju ryb, jakie zamierzamy ³owiæ (szczupaki, sandacze, bolenie, sumy, ³ososiowate, czasem okazyjnie inne), nastêpnie od charakterystyki ³owiska, gdzie zamierzamy ³owiæ (rzeka, jezioro, morze, zadrzewienie brzegów, ro¶linno¶æ i inne zawady na dnie), oraz od rodzaju przynêt sztucznych. Od powy¿szych warunków zale¿y technika wyrzutu przynêty: np. znad g³owy, na ³owiskach otwartych, wyrzutu bocznego spod rêki (spod siebie) na zalesionym brzegu lub na w±skiej rzece. Mo¿na te¿ przyj±æ inne kombinacje tych dwóch podstawowych sposobów wyrzutu, jak np. wyrzut z jednej lub obu r±k.
* Nastêpnym rodzajem jest technika prowadzenia przynêty za pomoc± ko³owrotka, najczê¶ciej o szpuli sta³ej, do której przywi±zana jest maksymalnie d³uga linka z przynêt±. (Ko³owrotka o jednoosiowej, bezprzek³adniowej szpuli ruchomej u¿ywaj± do spinningu czasem tylko wêdkarze z najbardziej zapad³ych rejonów ró¿nych krajów np. w Rosji, najczê¶ciej starsi i o skromnych zasobach finansowych). Wymieniê wiêc tylko nazwy tego rodzaju techniki prowadzenia przynêty: powierzchniowe, wpó³ wody, denne, skokami, z opadu, pod pr±d i z pr±dem rzeki oraz wszystkie tego warianty, uzale¿nione od rodzaju i ciê¿aru przynêty oraz charakterystyki ³owiska.. To w bardzo wielkim skrócie o technice ³owienia metod± spinningow±.
* Mucha. Przy tej metodzie wêdkowania, techniki ³owienia s± z pozoru podobne do powy¿szych, ale bardziej precyzyjne, powiem, wyrafinowane. Ju¿ sama technika wyrzutu, stawia wêdkarzowi o wiele wiêksze wymagania w nauce i praktyce, z uwagi na wielk± rolê sznura muchowego, którego s± trzy rodzaje, o ró¿nym kszta³cie i wadze, maj±ce wp³yw na wyrzut i prowadzenie przynêty, a tak¿e inn± nieco rolê ko³owrotka muchowego, generalnie ró¿ni±cego siê konstrukcj± od innych. Podstawowa technika wyrzutu zwanego "znad g³owy" polega (w zale¿no¶ci od odleg³o¶ci celu wyrzutu) na rozwiniêciu linki w powietrzu nad g³ow± do potrzebnej d³ugo¶ci, kilkoma jednostajnymi wymachami wêdziska, i po³o¿eniu jej z much± na koñcu przyponu, jak najciszej w miejsce spodziewanego stanowiska ryby.
Trudnym wariantem tego rzutu jest rzut spod kija, którego g³ówna zasada polega na tym, ¿e linka nie leci nad g³ow± i nad kijem, jak przy rzucie podstawowym, lecz pod kijem, do ty³u, tam siê rozprostowuje i znów pod kijem przelatuje do przodu, przez ca³y czas nie dotykaj±c wody. W zadrzewionym ³owisku stosuje siê technikê wyrzutu bocznego czyli w p³aszczy¼nie przesuniêtej o 90° w stosunku do rzutu znad g³owy, a wiêc równolegle do p³aszczyzny lustra wody.
* Jest jeszcze jedna technika wyrzutu: rzut skandynawski, bêd±cy modyfikacj± rzutu znad g³owy, ale nieco trudniejszy, gdy¿ wyd³u¿anie linki przy wymachach odbywa siê przy u¿yciu równie¿ lewej rêki, któr± ¶ci±ga siê linkê z ko³owrotka, dla zmniejszenia jej oporu. Rzut taki stosuje siê chc±c osi±gn±æ dalsze odleg³o¶ci. Najtrudniejszym chyba wyrzutem jest rzut rolowany. "Stosowany jest wtedy, gdy tu¿ za nami mamy jak±¶ przeszkodê: wysokie ogrodzenie lub zwart± ¶cianê drzew. Rzut polega na szybkim podci±gniêciu do siebie linki po wodzie, nie podrywaj±c jej ca³ej w powietrze. Koniec linki ¶lizga siê po wodzie. Linka leci pod szczytówk± wêdki, tworz±c za ni± niewielk± pêtlê. Nie pozwalamy jej przelecieæ ca³ej, zatrzymuj±c gwa³townie ruch wêdki i wypychamy j± pó³kolistym ruchem do przodu. Powsta³a z ty³u pêtla przetacza siê, tworz±c ko³o tocz±ce siê wzd³u¿ linki" [1]. Na du¿ych rzekach, przewa¿nie w innych krajach stosowany te¿ jest rzut ³ososiowy, polegaj±cy na poderwaniu bardzo d³ugiej linki dwurêcznym wêdziskiem na dwa tempa, przerzucenie jej ca³ej do ty³u i po pe³nym rozwiniêciu rzucenie nad g³ow± do przodu.
Technika prowadzenia linki jest te¿ odmienna. Linkê z przyponem, na którego koñcu uwi±zana jest przynêta zaliczona do przynêt "muchowych" i boczny trok z dodatkow± much± ¶ci±ga siê bowiem najczê¶ciej rêk±, czasem nawija na ko³owrotek, gdy linkê wyrzucono na dalsz± odleg³o¶æ. Ko³owrotek w metodzie muchowej s³u¿y w zasadzie do magazynowania linki i holowania zapiêtej ju¿ wiêkszej ryby. Przy bli¿szych odleg³o¶ciach wyrzutu, ko³owrotka u¿ywa siê rzadko. Czêsto zdarza siê potrzeba poprawienia celno¶ci rzutu lub u³o¿enia linki na wodzie. Poprawkê wykonujemy poderwaniem czê¶ci linki z wody i nadrzucenie jej szczytówk± w po¿±dane miejsce. Manewr ten mo¿emy uczyniæ parê razy do skutku.
* Techniki ³owienia metod± sp³awikowo-gruntow± s± najbardziej zró¿nicowane, gdy¿ pomys³owo¶æ wêdkarzy w tym zakresie przekracza wszelkie, kolejne granice. Pozornie drobne zmiany w konstrukcji sprzêtu i w monta¿u zestawów, sprzêtu pomocniczego oraz w przygotowaniu i sposobie podania przynêt, maj± ogromny wp³yw na rozwiniêcie technik ³owienia. Ma to swoje odbicie tak¿e w literaturze wêdkarskiej, coraz bardziej specjalistycznej, monograficznej. Ca³e ksi±¿ki po¶wiêcone ³owieniu tylko jednego gatunku ryby, jednemu rodzajowi ³owiska, jednej technice (sposobowi) wêdkowania, jak i wymy¶lnym trikom i drobnym wynalazkom sprzêtowym, usprawniaj±cych po³owy. Ka¿dy z tych elementów zmienia, rozwija, i poszerza wachlarz technik wêdkowania.
Technika wêdkowania w wodach stoj±cych
£owienie odleg³o¶ciowe (zwane te¿ popularnie "metod± angielsk±", a w³a¶ciwie technik± angielsk±). Tak± technikê stosuje siê na odleg³o¶ci wiêkszej ni¿ dwie d³ugo¶ci wêdziska z zestawem. Polega ona na zastosowaniu specjalistycznych wêdzisk o cienkim blanku, d³ugo¶ci najczê¶ciej pomiêdzy 3,9-4,5 m, o ugiêciu parabolicznym, wadze rzadko przekraczaj±cej 250 g i du¿ej (14-17 szt.) ilo¶ci przelotek. Stosowane s± cienkie ¿y³ki 0,08-0,16 mm i sp³awiki typu waggler. £owienie odleg³o¶ciowe czasami nazywane jest ³owieniem matchowym, a wêdzisko matchówk±.
* £owienie ze sp³awikiem sta³ym jest najpopularniejsz± technik± ³owienia, stosowan± zw³aszcza przez dzieci i pocz±tkuj±cych wêdkarzy. U¿ywa siê jej na ³owiskach o znanym sobie ukszta³towaniu dna i g³êboko¶ci raczej nie przekraczaj±cej d³ugo¶ci wêdziska. Sp³awik jest przymocowany do ¿y³ki dwupunktowo i ustawia siê go na ¿y³ce na dowoln±, ale sta³± g³êboko¶æ, w granicach d³ugo¶ci wêdziska.
* £owienie ze sp³awikiem przelotowym. Na ³owiskach g³êbokich lub o nie znanej lub bardzo zró¿nicowanej g³êboko¶ci (nie zgruntowanych) u¿ywa siê sp³awika przelotowego, zamocowanego na ¿y³ce za pomoc± krêtlika. G³êboko¶æ zanurzenia przynêty reguluje siê stoperkiem nawleczonym lub zawi±zanym na ¿y³ce g³ównej w dowolnym miejscu, ograniczonym tylko g³êboko¶ci± ³owiska. Tej techniki mo¿na u¿ywaæ ³owi±c w dalszej odleg³o¶ci od brzegu krótszym wêdziskiem (2,7-3,5 m) i na grunt bez sp³awika, który zast±piony jest jakimkolwiek innym sygnalizatorem.
* £owienie na ¿ywca lub na martw± rybkê. Obecnie, ze wzglêdu na propagowanie etycznych aspektów wêdkarstwa, ³owienie na ¿ywca, chocia¿ nie jest prawnie zakazane, jest stosowane rzadko i z niejakim mniejszym lub wiêkszym wstydem i raczej w ukryciu, ze wzglêdu na opiniê ogó³u spo³eczeñstwa. £owi siê wiêc raczej na martw± rybkê lub filety rybne. Zestawy do ³owienia na ¿ywca posiadaj± na tyle wyporny sp³awik, aby ¿ywiec nie móg³ przekroczyæ pewnej g³êboko¶ci wody i ukryæ siê w podwodnej ro¶linno¶ci. Je¶li nie chcemy, aby ¿ywiec zawlók³ sp³awik w trzciny lub inne ro¶liny powierzchniowe lub wynurzone, stosuje siê technikê "paternoster", tj. na koñcu ¿y³ki g³ównej zawiesza siê ciê¿kie (w zale¿no¶ci od wielko¶ci ¿ywca) obci±¿enie, natomiast sam ¿ywiec p³ywa na bocznym przyponie, umocowanym do ¿y³ki g³ównej za pomoc± trójk±cika ze stalowego drutu, którego boczne ramiê jest d³u¿sze od d³ugo¶ci miêkkiego przyponu, po to, aby ¿ywiec nie spl±ta³ przyponu z ¿y³k± g³ówn±. (Ale i tak jako¶ zawsze siê po jakim¶ czasie spl±cze). Przy stosowaniu martwej rybki lub filetu systemiku "paternoster" raczej siê nie u¿ywa, chyba ¿e ³owimy czasem w wodzie o szybkim uci±gu.
* £owienie feederem polega na u¿yciu ciê¿kiego wêdziska z drgaj±c± szczytówk±, przystosowanego do ³owienia z koszyczkiem zanêtowym zawieszonym na koñcu ¿y³ki g³ównej, natomiast haczyk z przynêt± umocowany jest na bocznym troku.
* £owienie z drgaj±c± szczytówk± (winkelpicker, swingtip, quivertip). Podstawowa cecha wyró¿niaj±ca tê technikê od innych, to brak sp³awika, który zast±piony jest sygnalizatorem w postaci kawa³ka (30-50 cm) cienkiej (czu³ej) i wymienialnej szczytówki z dwiema przelotkami, przymocowanej do w³a¶ciwej szczytówki wêdziska za pomoc± przegubowego ³±cznika lub miêkkiej gumowej rurki. ¯y³ka przechodzi przez wszystkie przelotki, ale pod ciê¿arem zwisaj±cego sygnalizatora jest zgiêta pod k±tem prostym w stosunku do osi wêdziska. Ka¿de branie ryby powoduje odchylenie sygnalizatora od pionu i jego ruch. Techniki tej u¿ywa siê, gdy sygnalizacja brañ przez sp³awik jest niezauwa¿alna np. z powodu du¿ej fali, braku widoczno¶ci (zmrok, mg³a itp.). Sygnalizatory te s± bardzo czu³e.
* £owienie technik± w³osow± na kulki proteinowe. Tej techniki u¿ywa siê do ³owienia ryb spokojnego ¿eru, najczê¶ciej karpi, które s± bardzo podejrzliwe i ostro¿ne, zw³aszcza w wodach o du¿ej presji wêdkarskiej, gdzie wiele ryb by³o ju¿ sk³utych. Do go³ego haczyka g³ównego o rozmiarze odpowiednim do danego gatunku ryby dowi±zuje siê na cienkiej (0,6-0,8 mm), 2-3 cm d³ugo¶ci ¿y³ce malutki haczyk, ukryty w odpowiednio du¿ej przynêcie, któr± jest specjalnie spreparowana i wysuszona (aby szybko nie rozmok³a) kulka proteinowa. Ryba nie widz±c zagro¿enia w postaci grubszej ¿y³ki lub wystaj±cego z przynêty haka, ¿eruje mniej ostro¿nie i wci±ga do pyszczka przynêtê, a wraz z ni± i du¿y hak uwi±zany do ¿y³ki g³ównej.
Technika wêdkowania w rzekach i strumieniach o szybkim przep³ywie wody
* £owienie na przep³ywankê z wysnuwaniem ¿y³ki; z przytrzymywaniem; z dna. W rzekach o du¿ym uci±gu wody i zaro¶niêtych, trudnodostêpnych brzegach stosuje siê tzw. przep³ywankê, przy czym istnieje kilka sposobów prowadzenia ¿y³ki z przynêt±. Zarzucaj±c zestaw (skrócony) pod pr±d, w górê od wybranego stanowiska, prowadzi siê go d³ugim i sztywnym wêdziskiem, mo¿liwie z dala od zawad brzegowych i aby siêgn±æ dalej w dó³ rzeki, czasem pod pochylone nisko drzewa, siêgaj±ce ga³êziami lustra wody, wysnuwa siê rêcznie ¿y³kê na odleg³o¶æ pozwalaj±c± na skuteczne zaciêcie i hol ryby. Jest to przep³ywanka z wysnuwaniem ¿y³ki. Niektórzy prowadz±c ¿y³kê lekko, co chwilê j± przytrzymuj±, aby spowodowaæ równie¿ pionowy ruch przynêty i jej smu¿enie, gdy podejdzie do powierzchni. I to jest drugi sposób – z przytrzymywaniem. Je¶li ciê¿sz± przynêtê, lub obci±¿on± dodatkowo prowadzi siê po dnie (bez wiêkszych zaczepów) lub tu¿ nad dnem, tê technikê nazywa siê przep³ywank± z dna.
* £owienie bolonk±, stosuje siê przede wszystkim na rzekach o ¶rednim i szybkim uci±gu na ³owisku o du¿ej g³êboko¶ci; wêdka ze sp³awikiem, najczê¶ciej teleskopowa, o d³ugo¶ci 5-8 m, z przelotkami, o sztywnej akcji szczytowej, oburêczna. Sp³awik typu waggler, ale bardziej smuk³y, umocowany dwupunktowo i bez antenki.
* £owienie na przystawkê ze sp³awikiem. Tê technikê stosuje siê wtedy, gdy dostêp do wody jest bardzo utrudniony (strome burty, zadrzewione i zakrzaczone brzegi) i ³owienie d³ug± wêdk± jest niemo¿liwe. Technika ta polega na operowaniu krótk± wêdk± z ko³owrotkiem o szpuli sta³ej i zestawem sp³awikowym, w którym obci±¿enie nie pozwala na znoszenie zestawu pod brzeg, a przynêta le¿±ca na dnie lub poruszana pr±dem wody uwi±zana jest na d³ugim (50-100 cm) przyponie. Sp³awik, utrzymywany w jednym, mniej wiêcej miejscu, przez obci±¿enie i szczytówkê, tylko sygnalizuje branie ryby.
* £owienie powierzchniowe ze sp³awikiem, ³owienie dotykowe. Technika ta polega na stosowaniu przynêty utrzymuj±cej siê na powierzchni wody na zestawie ze sp³awikiem i bez obci±¿eñ. Ale sp³awik nie s³u¿y do sygnalizowania brañ (te widoczne s± go³ym okiem), tylko jako p³ywaj±ce obci±¿enie zestawu, maj±ce u³atwiæ jego zarzucenie. Na tak podan± przynêtê bior± najczê¶ciej klenie, zbieraj±ce pokarm z powierzchni wody. Je¶li dostêp do wody nie jest bardzo utrudniony i mo¿na pos³ugiwaæ siê d³u¿sz± wêdk±, nie u¿ywamy sp³awika, tylko podajemy przynêtê (najczê¶ciej konika polnego lub innego owada) zawieszon± na ¿y³ce bez ¿adnych innych obci±¿eñ, na dotyk, tj. dotykaj±c przynêt± lustra wody, imituj±c w ten sposób próbê odlotu owada, co bardzo prowokuje ryby nawet do wyskoku z wody za "uciekaj±cym" pokarmem.
* £owienie tzw. tyczk±. (wyczynow±, karpiow±, uniwersaln±). Zasady tej techniki opisane s± w akapicie o technice ³owienia na zawodach wêdkarskich (tyczka wyczynowa, b. d³uga). Tyczka karpiowa bywa nieco krótsza i mocniejsza, z mocniejszym zestawem, zw³aszcza przyponem i ¿y³k±. Tyczka uniwersalna jest wêdziskiem i zestawem po¶rednim, u¿ywanym do ³owienia wiêkszych egzemplarzy równie¿ innych gatunków ryb.
* £owienie z kul± wodn±. Na p³ytkich, przezroczystych i czêsto bystrych wodach, zamiast sp³awika, p³osz±cego w jakim¶ stopniu ryby, u¿ywa siê czê¶ciowo nape³nion± wod± (ale p³ywaj±c±) kulê z przezroczystego tworzywa, której nie widz± i nie obawiaj± siê ryby.
* £owienie z pa³eczk± tyrolsk±. W celu g³êbokiego prowadzenia lekkiej przynêty w wodzie o szybkim uci±gu do ¿y³ki g³ównej dowi±zuje siê boczny trok z rurk± z tworzywa sztucznego, obci±¿on± w wolnym koñcu o³owiem. Tak± pa³eczkê ci±gnie pr±d wody po dnie, a lekka przynêta sp³ywa trochê wy¿ej wabi±c ryby tam ¿eruj±ce. Technika ta jest zabroniona przy ³owieniu na muchê, której nie wolno dodatkowo obci±¿aæ.
* Technika wêdkowania na gruntowych zawodach wêdkarskich. O ile w ³owieniu indywidualnym u¿ywa siê stosunkowo niezbyt wiele zanêty i tylko przy metodzie sp³awikowo-gruntowej, to na zawodach rozgrywanych t± metod± podstaw± sukcesu jest ilo¶æ u¿ytej czasem dziesi±tków kilogramów zanêty. Zanêty u¿ywa siê przede wszystkim do ¶ci±gniêcia i utrzymania w swoim sektorze, jak najwiêkszej ilo¶ci ryb. Poniewa¿ podczas zawodów nad brzegiem panuje do¶æ znaczny ruch (sêdziowie, obserwatorzy, go¶cie i gapie) i ryby trzymaj± siê raczej dalej od brzegu, do ³owienia u¿ywa siê wêdzisk o znacznej d³ugo¶ci, dochodz±cych nawet do kilkunastu metrów, o specjalnej konstrukcji blanku, na tyle lekkiego, aby zawodnik móg³ bez wiêkszych trudno¶ci nim manewrowaæ i na tyle wytrzyma³ego, aby nie uleg³ z³amaniu przy holowaniu wiêkszej ryby. Wêdzisk tych, (których cena mo¿e dochodziæ i do 25 tys. z³), kolokwialnie zwanych tyczkami u¿ywa siê na ogó³ bez ko³owrotka, ale z gumowym amortyzatorem. Czê¶ci wêdziska s± nasadowe, które rozmontowuje siê i odk³ada na stojak w czasie holu zaciêtej ryby, a montuje przy ponownym zarzucaniu zestawu, w którym u¿ywa siê raczej haczyka bezzadziorowego.
Offline